Dopravné prostriedky
Preto si ľudia vymysleli dopravné prostriedky, aby si uľahčili život a rýchlejšie sa dostali tam, kde potrebujú. Vymysleli bicykel, potom motorku a nakoniec aj auto. A ľudia sa ani nenazdali a zrazu bolo okolo nich množstvo dopravných prostriedkov. Jazdili po ceste, ale niektoré aj po koľajniciach, po vode, vo vzduchu a dokonca aj pod zemou.“
Takouto hravou formou, rozprávaním a tvorením dopravných prostriedkov si deti upevňovanie vedomostí o dopravnom ruchu, dopravných prostriedkov, rozvíjali sme u nich vedomosti aj o nedodržiavaní dopravných predpisov a ich následkov, určovali základné dopravné prostriedky, poznávali pravidlá cestnej premávky a dopravných pravidiel vo vzťahu k dieťaťu a to v role spolujazdca v aute, aj ako cyklistu či kolobežkára. Rozprávali sme sa aj o dôležitosti a potrebe používania reflexných a ochranných prvkov.
S deťmi sme sa rozprávali o bezpečnom spôsobe pohybu po chodníku – chodenie vpravo. Viedli sme deti k tomu, aby boli obozretné nielen na ceste, ale aj v blízkosti cesty. Umožnili sme deťom prechádzanie cez vyznačený priechod pre chodcov pri pobyte vonku. Viedli sme deti k chápaniu rozdielu medzi chodníkom a cestou, k pozeraniu a počúvaniu diania na ceste a k používanie reflexných prvkov – reflexné vesty. Vyfarbením dopravných prostriedkov si vytvorili knihu, ktorú následne „čítali“ a rozprávali o dôležitosti a význame dopravných prostriedkov vo svojej knihe. Poznávali aj rôzne dopravné značky a svetelné signalizačné zariadenie – semafor aj prostredníctvom básne:
SEMAFOR
Pozor deti, červená!
Červená stáť znamená.
Červená je, pozor daj,
na vozovku nestúpaj!
Keď zelená dovolí,
cesta sa ti otvorí.
Na zelenú smelo choď
cez vozovku, cez prechod.
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 3. 2023 12:04