Obec Veľké Ozorovce
Obec
Veľké Ozorovce

VESMÍR

VESMÍR  1

Čo je to vesmír? Čo sú to planéty? Prečo je na oblohe raz slniečko, raz mesiačik s hviezdičkami ? A čo vlastne sú hviezdy ? A keď je naša Zem guľatá, akoto že z nej nespadneme ? Ako dlho by nám trvalo, kým by sme prišli na Mesiac ? A bol tam už niekto ?

Téma o vesmíre je u detí jednou z najobľúbenejších. Otázky nemajú konca a keďže nám technika umožňuje omnoho viac ako kedysi, šírka ich poznatkov často až prekvapuje.

 Aspoň niečo z nich Vám sprostredkujeme v tejto téme.

 SLNKO

 Slnko je hviezda v strede slnečnej sústavy. Má približne päť miliárd rokov, a tak ako doteraz bude svietiť ešte aspoň ďalších päť miliárd rokov. Slnko je žltá hviezda hlavnej postupnosti s priemerom 1,4 milióna kilometrov. Takmer celá pozostáva z vodíka a hélia. V jadre Slnka sa jadrovou reakciou vodík na hélium, pričom sa uvoľňuje energia.

 MESIAC

Mesiac s veľkým začiatočným písmenom označuje vesmírne teleso obiehajúce okolo Zeme. Je jej jediným prirodzeným satelitom. Nemá iné formálne meno ako "Mesiac", aj keď sa občas nazýva Luna (latinský výraz pre "mesiac"). Jeho symbolom je kosák.Zohráva dôležitú úlohu pri udržiavaní sklonu osi rotácie Zeme v určitých medziach, čo má za následok stabilné striedanie ročných období z dlhodobého časového hľadiska. Mesiac sa podstatnou zložkou podieľa na prílive a odlive na Zemi. V roku 1969 pristáli Neil Armstrong a Buzz Aldrin ako prví ľudia na Mesiaci.

ZATMENIE SLNKA

Úplné zatmenie Slnka patrí medzi najzaujímavejšie prírodné úkazy. Začína sa vždy čiastočným zatmením Slnka, pri ktorom Mesiac čoraz viac zakrýva Slnko. (Postupujúci tmavý mesačný kotúč možno pozorovať cez zadymené sklíčko, filter) Na začiatku je pokles intenzity svetla nepatrný. Výrazný pokles intenzity svetla nastáva až tesne pred úplným zatmením v čase úplného zatmenia Slnka je obloha tmavá a vidieť na nej najjasnejšie hviezdy. Aj teplota rýchlo klesá až o 10°C. Okolo tmavého slnečného kotúča žiari jasná koróna. O niekoľko minút úkaz rovnako rýchlo zmizne, ako začal, i teplota vzduchu opäť stúpne na pôvodnú hodnotu. Vplyvom pohybu Slnka, Zeme a Mesiaca sa mesačný tieň po povrchu Zeme rýchlo pohybuje. Pre určité miesto na Zemi je preto úplné zatmenie jav časovo veľmi obmedzený, najdlhšie úplné zatmenie môže trvať asi 7,5 minúty. Najväčšia šírka mesačného tieňa na povrchu Zeme je 270 km. Len v tomto úzkom páse totality môžeme na povrchu Zeme pozorovať úplné zatmenie Slnka.

MERKÚR

 Merkúr je planéta nachádzajúca sa najbližšie k Slnku. Obieha ho v strednej vzdialenosti asi 58 miliónov kilometrov. Pohybuje sa priemernou rýchlosťou takmer 48 kilometrov za sekundu, teda rýchlejšie ako iné planéty, a jeden obeh jej trvá iba necelých 88 dní. Merkúr je veľmi malý (len Pluto je menšie) a kamenný. Veľká časť povrchu je posiata krátermi spôsobenými dopadom meteoritov. Nachádzajú sa tu však i plytké roviny riedko posiate krátermi. Caloris basin (Panva Caloris) je najväčší kráter s priemerom 1 300 kilometrov. Predpokladé sa, že vznikol dopadom asteroidu.

 VENUŠA

 Venuša je druhá planéta slnečnej sústavy (v poradí od Slnka), po Slnku a po Mesiaci najjasnejší objekt viditeľný zo Zeme. Pomenovaná je po starorímskej bohyni lásky. Čo do veľkosti a skladby veľmi podobná Zemi; niekedy ju preto nazývame „sesterskou planétou“ Zeme. Pretože je Venuša k Slnku bližšie ako Zem, nájdeme ju na oblohe takmer vždy blízko pri Slnku, takže ju je možné zo Zeme vidieť iba krátko pred svitaním alebo krátko po zotmení. Preto je niekedy označovaná ako „Zornička“ alebo „Večernica“, a keď sa objaví, ide o zďaleka najsilnejší bodový zdroj svetla na oblohe.

ZEM

Zem je naša materská planéta.V poradí tretia planéta slnečnej sústavy,na ktorej je podľa súčasných vedeckých poznatkov voda v kvapalnom skupenstve a život.Je jediná známa planéta,na ktorej sa nachádza voda vo všetkých troch skupenstvách.V strede Zeme sa nachádza husté,horúce jadro,ktoré obklopuje chladnejší plášť z roztavených hornín.Na povrchu je kôra.Väčšina jej povrchu je pokrytá kvapalným oceánom,čo pri pohľade z vesmíru jej dáva charakteristickú modrú farbu.Zem je obklopená atmosférou,ktorá postupne prechádza do medziplanetárneho prostredia.Vznikla pred 4,57 miliardami rokov.Astronomickým symbolom Zeme je . Je prvá planéta od Slnka a má guľatý tvar.

 MARS

 Mars je štvrtá planéta slnečnej sústavy v poradí od Slnka. Je to druhá najmenšia planéta (po Merkúre). Pomenovaná je po Marsovi, starorímskom bohovi vojny. Má pevný horninový povrch pokrytý krátermi, vysokými sopkami, hlbokými kaňonmi a ďalšími útvarmi. Obiehajú ho dva mesiace nepravidelného tvaru pomenované Fobos a Deimos. Pôda a obloha na planéte majú červený, alebo ružový odtieň-Červená planéta

JUPITER

 Jupiter je najväčšia a najhmotnejšia planéta našej slnečnej sústavy, v poradí piata od Slnka. Je pomenovaný po rímskom bohovi Jupiterovi (tiež nazývaným Jova).Jupiter má chemické zloženie podobné Slnku a ďalším hviezdam. Často je označovaný za nedokončenú hviezdu.Aj malým ďalekohľadom možno pozorovať na Jupiteri ďalšie búrkové štruktúry, napríklad biele ovály. Jupiter je na oblohe dobre viditeľný voľným okom.

SATURN

 Saturn je šiesta planéta Slnečnej sústavy v poradí od Slnka, po Jupiteri druhá najväčšia z planét. Je známa i z prehistorického obdobia. Pomenovaný bol podľa rímskeho boha Saturna.Saturn je známy najmohutnejšou sústavou prstencov zo všetkých planét slnečnej sústavy. Je ľahko pozorovateľný voľným okom ako žltý neblikajúci objekt jasnosťou porovnateľný s najjasnejšími hviezdami.

URÁN

Urán je siedma planéta Slnečnej sústavy a zároveň je svojou veľkosťou tretia najväčšia.Veľkosťou aj zložením patrí Urán medzi veľké planéty, spolu s Jupiterom, Saturnom a Neptúnom. Na pozorovanie Uránu je vhodný ďalekohľad. Avšak jasnosť tejto planéty sa pohybuje na hranici viditeľnosti voľným okom, takže za vynikajúcich pozorovacích podmienok je ho možné zazrieť aj bez ďalekohľadu. Planétu skúmala iba jediná kozmická sonda a to Voyager 2.

NEPTÚN

 Neptún je ôsma a najvzdialenejšia planéta slnečnej sústavy. Je štvrtou najväčšou planétou, jeho hmotnosť však z neho robí tretiu najhmotnejšiu planétu slnečnej sústavy. Neptún je 17-krát ťažší ako Zem.Planéta je pomenovaná podľa starorímskeho boha mora Neptúna. Metán spôsobuje modré sfarbenie planéty. V atmosfére Neptúna tiež dujú najsilnejšie vetry z planét slnečnej sústavy, rýchlosťami približne 2 500 km/h. Aj Neptún má prstence, ktoré sú však omnoho menej výrazné ako pri Saturne.Neptún z blízka skúmala zatiaľ iba jediná sonda - Voyager 2.

A ešte niekoľko hádaniek na danú tému:

HÁDANKY

Na oblohe zajtra zrána, vzbĺkne guľa nevídaná. (Slnko)
Nemá to nohy a predsa to ráno vyjde. (Slnko)
Máme ho radi a predsa sa naň mračíme. (Slnko)
Za horami, za dolami zlatý chlieb sa pečie. (Slnko)
Do izby oblokom vstupuje, ale oblok neotvára. (Slnko)
Čo to v diaľke jasne svieti? To k nám zlatý oblak letí? Ide z neho teplučko. Deti, je to... (Slniečko)
Ráno vstáva, večer líha, bez neho by za ten svet nemohol chlieb ani kniha svetlo sveta uvidieť. (Slnko)
Vo dne po vidne ma nevidíš, a v noci potme ma vidíš. (Hviezdy)
Každý mesiac vyjde v nových šatách, na nebi má horúceho brata. (mesiac)
Dukát zlatý ktorý cez deň svetlo starí. (mesiac)
Rohy má, a nie je zviera noc čo noc si svet obzerá (mesiac)
V noci pasie zlaté stáda, ráno končí jeho vláda (mesiac)
Pozrite sa večer hore. Uvidíte hviezd tam more. A ten hviezdny revír nazýva sa... (vesmír)
Strieborné ovce, rohatý pastier. ( mesiac a hviezdy)

Dátum vloženia: 8. 2. 2022 12:47
Dátum poslednej aktualizácie: 8. 2. 2022 12:50
Autor: Jana Čižmarová

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Mobilná aplikácia

mobilná aplikácia

google-play-downloadapp-store-download

NATUR-PACK

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Aktuálne počasie

dnes, pondelok 4. 7. 2022
jasná obloha 36 °C 19 °C
utorok 5. 7. slabý dážď 32/19 °C
streda 6. 7. mierny dážď 29/18 °C
štvrtok 7. 7. oblačno 28/14 °C

Dátum a čas

Dnes je pondelok, 4.7.2022, 10:59:23