Obec Veľké Ozorovce
Obec
Veľké Ozorovce

Vzdelávacie aktivity od 06.04. - 10.04.2020

 Vzdelávacie aktivity od 06.04. - 10.04.2020 1

Téma : Veľká noc

Výkonový štandard: Uvedie príklad tradičnej regionálnej kultúry podľa miestnych podmienok.

Úroveň: Vníma atmosféru regionálnych sviatkov, osláv,

AKO SA OSLAVUJE VEĽKÁ NOC U NÁS A VO SVETE

Tak už je tu Veľká noc! Veľká noc je svätý alebo tiež pašiový týždeň, začína Kvetnou nedeľou a končí Veľkonočnou nedeľou. Medzi nimi sú ďalšie dni, ktoré majú svoje vlastné meno - Zelený štvrtok, Veľký piatok a Biela sobota. U nás do Veľkej noci zahŕňame ešte aj Veľkonočný pondelok.

Pre väčšinu kresťanov na svete, či už katolíkov, alebo protestantov je tento sviatok najmä o oslave vzkriesenia Krista. Veriaci si v kostoloch pripomínajú Kristovo utrpenie, sebaobetovanie a vzkriesenie. Židia oslavujú v tomto období tiež významný sviatok, ktorý sa volá Pesach. Je pohyblivý a práve vďaka nemu je pohyblivý výpočet Veľkej noci, keďže Ježiš pri poslednej večeri v podstate s učeníkmi oslavoval práve tento židovský sviatok. Na základe neho sa potom počíta smrť Ježiša a jeho vzkriesenie, ktoré je hlavnou myšlienkou oslavy Veľkej noci.

Vo svete je množstvo krajín, kultúr a spoločenstiev, ktoré majú vlastné a možno aj ojedinelé spôsoby ako osláviť Veľkonočné prázdniny svojimi vlastnými tradíciami. Niekde sa jedia čokoládové zajačiky, „bijú a oblievajú“ sa ženy, inde sa hľadajú schovávané veľkonočné vajíčka a v ďalšom kraji sa púšťajú šarkany. Tieto sviatky sa totiž vždy prelínali s oslavou jari, ktoré pôvodne oslavovali pohanské národy. Po pokresťančení však tieto ľudové zvyky dostali často nový náboženský význam. Poďme sa pozrieť na zaujímavé svetové tradície, potom na naše vlastné a nakoniec vám dáme tipy, aké šperky sú najvhodnejšie na túto oslavu jari, ktorá začína. Nechajte rozžiariť svoj krk či ušné lalôčiky, prípadne svoje krásne ruky.

VEĽKÁ NOC VO SVETE:

USA

V Spojených štátoch amerických, alebo jednoduchšie v USA, majú zaujímavú tradíciu na oslavu Veľkonočných prázdnin. Jednou z tradícii, ktorá je častá aj vo svete, je vyfarbovanie vajíčok, teda kraslíc. Najzaujímavejšia americká tradícia je udalosť „Easter Egg Roll“, ktorá sa uskutočňuje na trávniku pred Bielym domom. Americký prezident pozve deti a tie hľadajú ukryté čokoládové vajíčka na záhrade. Vajíčka schováva takzvaný Veľkonočný zajačik. Každý rok sa pripravujú rôzne ďalšie témy tejto udalosti a tá tohtoročná vraj bude zameraná na to, aby mali deti pohyb, a bude formou hier propagovať aktívny život. Hľadanie vajíčok má európsky pôvod a priniesli ju do Nového sveta noví osadníci z Európy. Samotná udalosť má dlhú tradíciu a v Bielom dome sa koná už od roku 1878.

Poľsko

V strednej Európe sú počas Veľkej noci veľmi podobné ľudové zvyky, dovoľte nám predstaviť zvyky nášho menej známeho suseda, Poľska. Ak ste veriaci, tak počas Bielej soboty ide celá rodina spoločne do kostola, aby dostala požehnanie jedla, ktoré zjedia až v nedeľu ráno. Väčšinou to je biela klobása, vajcia, chren, chlieb so soľou a s čiernym korením. Menej katolíckym zvykom je poľská veľkonočná oblievačka, ktorá má názov „Smingus-Dyngus“. Na Veľkonočný pondelok chlapci a muži sa snažia namočiť dievčatá vedrami vody, dnes už aj striekacími pištoľami alebo čímkoľvek, čo majú po ruke. Legenda hovorí, že dievča, ktoré oblejú, sa do roka vydá. Táto tradícia má vraj pôvod v krste poľského kniežaťa Mieszka, ktorý bol pokrstený na Veľkonočný pondelok v roku 966 n.l.

Česko

Naši českí susedia majú naopak na Veľkonočný pondelok takzvanú „Pomlázku“, kedy muži musia „zbiť“ svoje ženy vlastnoručne spleteným korbáčom z prútov vŕby. Dnes sú tieto korbáče kupované v obchodoch a sú bohato zdobené stužkami. Podľa legendy je vŕba prvý strom, ktorý kvitne na jar, a pohyblivosť a pružnosť týchto konárov má zaručiť plodnosť žien. Je to však zvyk, kedy „zbitie“ nepôsobí bolesť, ale je skôr určené na zábavu a naháňanie žien. Za zbitie žena musí pohostiť mládenca či už kraslicou, vajíčkom, sladkosťami, peniazmi alebo panákom alkoholu na vzpruženie.

VEĽKÁ NOC U NÁS:

V kresťanských rodinách je Veľká noc mimoriadne posvätný a dôležitý sviatok. Hlavne jedlo je veľmi bohato pripravované, keďže na Zelený štvrtok sa končí obdobie 40 dňového pôstu. Veľký piatok sa trávi v kruhu rodiny v komornej atmosfére. Na Veľkonočnú nedeľu ide celá rodina do kostola, na omšu, kde si nechá vysvätiť svoj slávnostný nedeľný obed. V pondelok je sviatok všetkých mužov, ktorí celý deň cestujú po návštevách a oblievajú či šibú ženské príbuzenstvo, susedstvo a známe.

Je zaujímavé, ako naša krajina spojila dva rôzne ľudové zvyky, máme totiž na Veľkonočný pondelok českú pomlázku, ktorú u nás voláme šibačkou. Od regiónu k regiónu sa to mení, avšak k Veľkonočnému pondelku na väčšine územia patrí aj poľský Smingus-Dyngus, teda naša oblievačka. Vžité sú aj symboly Veľkej noci či už maľovanie vajíčok, teda kraslíc, ktoré dostane úspešný šibač. Starší aj mladší šibači sú odmenení aj finančnou odmenou, prípadne sladkosťami. Muži sú pohostení aj alkoholom. K jarným symbolom Veľkej noci patrí jedlo, ale aj bahniatka a barančeky. Barančeky sú využité aj inak ako baraním mäsom. Obľúbeným je totiž sladký koláč, ktorý sa formuje do podoby ležiaceho barančeka.

 Deťom porozprávať aké tradície mame u nás aj v iných krajinách prečo slávime Veľkú noc. A Veľká noc nie je o veľkonočných vajíčkach a šibačke ale hlavne je to kresťansky  posvätní  a dôležití sviatok  a prerozprávať  čo sa vtedy udialo prečo to slávime 

Pieseň:            O zajačikoch

1.    Poznate zajka, čo vždy krčí nos. Farbieva vajka deťom pre radosť.

A u nich doma všetci spolu chodia na maliarsku školu, a zajačí šlabikár, učia sa tam každú jar.

2.    Zajkovie mamka miaša farbičky, zajkovie ocko plní mištičky.

A malá sestra varí slíže, malý braček štetce lýže, veľká sestra, ktorá prišla všetkým farby vymyšľa. 

3.    Tak farbí vajcia celá rodina, keď kvitnú kvety a jar začína.

A všetky štetce, všetky farby maľujú, veď čas je krátky, aby bolo vajec dosť všetkým deťom pre radosť.

Veľkonočné vinše:

-    Veľká noc prichádza, každý sa raduje, dievčatko spod Tatier vajíčko maľuje.

-    Šibi-ryby, mastné ryby, kus koláča od korbáča a vajíčka do košíčka.

-    Šibi-ryby, mastné ryby, dávaj vajcia, vymieňaj sa!

Až mi nedáš dve vajíčka, daj mi aspoň makovníčka. Ešte k tomu groš, aby bolo dosť.

-    Šibi-ryby, mastné ryby, kázal otec aj mamička, abys dala tri vajíčka: jedno biele,             druhé čierne a to tretie zafarbené.

-    Veľká noc, Veľká noc, kedyže už bude, ktorýže ma šuhaj pooblievať príde.

Oblievaj, oblievaj vlasy aj hlavičku, ale mi zašanuj tú novú sukničku!

-    Tetičko, tetičko, dajte maľované vajíčko. Ak nedáte maľované, dajte aspoň biele, sliepočka vám znesie iné.

Na peci v kútiku na zelenom prútiku, prútik sa zohne, vajíčko spadne.

Ak mi nedáte, bude vám na peci sedieť a škaredo hľadieť.

-    Mám vajíčko maľované, ozdôbkami cifrované.

Kto ho zdobil, ten mal rád, kto ho dostal, ten bol rád.

 

 

Prílohy

Omaľovanka_zajac

Omaľovanka_zajac.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 80,75 kB

Omaľovanka

Omaľovanka .pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 112,88 kB

Omaľovanka

Omaľovanka 3.pdf
Typ súboru: PDF dokument, Velkosť: 76,9 kB
Dátum vloženia: 7. 4. 2020 14:44
Dátum poslednej aktualizácie: 7. 4. 2020 15:13
Autor: Správca Webu

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Natur _pack

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Aktuálne počasie

dnes, piatok 29. 9. 2023
jasná obloha 26 °C 14 °C
sobota 30. 9. polojasno 25/13 °C
nedeľa 1. 10. zamračené 20/11 °C
pondelok 2. 10. oblačno 23/12 °C

Dátum a čas

Dnes je piatok, 29.9.2023, 11:44:57