Podporte povedomie o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek u svojich obyvateľov 1

Slovensko sa zaviazalo zvýšiť aktuálne množstvo zberu nápojových obalov zo 60 % na 90 %, a to už v roku 2025. Vieme aj na základe skúseností krajín, kde zálohovanie už roky úspešne funguje, že toto zvýšenie je možné len cez zálohový systém, ktorý sa na Slovensku úspešne spustil 1. januára 2022.

Podporte povedomie o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek aj u svojich obyvateľov.

Systémom triedeného zberu je dnes možné vyzbierať len 60 percent plastových fliaš. Zálohovanie tak dáva šancu vyzbierať viac materiálu vyššej kvality na recykláciu a jeho opätovné využitie v nových nápojových obaloch, znížiť voľne pohodený odpad a šetriť tak prírodné zdroje.

Zálohujú sa všetky jednorazové plastové fľaše a plechovky od nápojov s objemom 0,1 l až 3 l vrátane. Na každej zálohovanej fľaši či plechovke je symbol Z v recyklačných šípkach a text “ZÁLOHOVANÉ” v blízkosti čiarového kódu. Zálohujú sa jednorazové plastové fľaše a plechovky od nápojov ako sú minerálne vody, sladené nápoje, ovocné šťavy, ľadové čaje, energetické nápoje, pivo, víno či miešané alkoholické nápoje.

Nezálohujú sa obaly od mlieka, nápojov s obsahom mlieka, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu nad 15 percent. Rovnako sa nezálohujú plastové obaly z potravín ako olej či ocot.

Všetky dôležité informácie ohľadom zálohovania plastových fliaš a plechoviek na Slovensku získate z príručky, ktorú si viete stiahnuť po kliknutí na tlačidlo nižšie. Rovnako si viete stiahnuť informačný materiál určený pre samosprávy.

Aké sú prínosy zálohovania?

• Uľahčuje spotrebiteľom vrátenie nápojových obalov určených na recykláciu, primárne tým že ich motivuje finančnou čiastkou - v podobe zálohu, vrátiť obal na odberné miesto a umožniť tak jeho efektívny zber.
  • Zníži množstvo voľne pohodeného odpadu  = zvýši estetickú hodnotu prostredia, v ktorom žijeme.
  • Zlepšuje recykláciu, znižuje dopady výroby, spotreby  a recyklácie nápojových obalov na životné prostredie.
  • Znižuje emisie CO2 o 30% v porovnaní so súčasným systémom.
  • Motivuje a zapája spotrebiteľa do boja s voľne pohodeným odpadom                            z nápojových obalov.
  • V krajinách po zavedení zálohovania kleslo množstvo voľne pohodeného odpadu      zo zálohovaných obalov až o 95%.
  • Samosprávy po zavedení zálohovania šetria náklady na čistenie verejných                    priestranstiev a skládkovanie od  682 tisíc – 3,3 mil. EUR ročne.

Ako zálohovanie ovplyvní obyvateľov vašej obce či mesta?

• Od 1. 1. 2022 v predajniach nájdeme nápoje v zálohovaných aj nezálohovaných obaloch.
  • Na obaloch nápojov si v blízkosti čiarového kódu- EAN kódu všímame symbol zálohovania Z v šípkach s textom "ZÁLOHOVANÉ".
  • Pri kúpe nápoja v zálohovanom obale zaplatíme záloh za obal 15 centov.
  • Zálohované obaly nestláčame, spolu s vrchnákom ich vrátime na odberné miesto.
  • Nezálohované obaly, ktoré nemajú symbol Z-Zálohované vyhadzujeme do žltej           nádoby na triedený zber ako doteraz, do obchodu ich nenosíme.
  • Za každý vrátený zálohovaný obal s čitateľným EAN kódom dostaneme záloh              15 centov naspäť vždy na odbernom mieste, kde obaly vrátime.
  • Vyzbierané zálohované obaly sa recyklujú a použijú na výrobu nových obalov na        nápoje. Znova a znova.
  • Obdobie kedy v predajniach môžeme nájsť aj nezálohované obaly potrvá                     maximálne do 30. 6. 2022.

Pre potrebu informovania obyvateľov zasielame grafický balíček informačných materiálov, ku ktorému získate prístup po kliknutí na tlačidlo nižšie. Informačný materiál je možné distribuovať obyvateľom prostredníctvom profilov sociálnych médií príslušných samospráv, na webe príslušnej samosprávy, vyvesením na verejných priestranstvách s cieľom informovania vašich obyvateľov, prípade komunikovať v rámci obsahu miestnych obecných novín.

Chýba vo vašej obci či meste odberné miesto?

Správca zálohového systému postupne v spolupráci s distribútormi spúšťa vyše 2000 odberných miest. Správca má však ambíciu vytvoriť sieť odberných miest, ktorá bude obyvateľom Slovenska poskytovať komfort pri vracaní zálohovaných obalov a motivovať tak k úspešnému boji za čistejšiu krajinu. To vytvára priestor na neustále sa zlepšovanie. V prípade, že vo vašej obci či meste chýba odberné miesto pripájame dôležité informácie pre predajné miesta, ktoré  distribuujú nápoje v plastových fľašiach a plechovkách  konečným spotrebiteľom a mali by záujem byť súčasťou zálohovania.  Ak splnia minimálne podmienky, môžu sa stať dobrovoľným odberným miestom pre odber zálohovaných plastových fliaš a plechoviek a prispieť tak k celoslovenskému úsiliu v zodpovednom nakladaní s odpadom s nápojových obalov.

Kto je Správca zálohového systému?

SPRÁVCA ZÁLOHOVÉHO SYSTÉMU je nezisková organizácia, ktorá vytvára, financuje a koordinuje fungovanie zálohového systému jednorazových nápojových obalov na Slovensku. Správcu založili štyri neziskové organizácie poverené Ministerstvom životného prostredia SR - konzorcium AVNM, SZVPS, SAMO a ZOSR, ktoré zastupuje výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd, výrobcov piva a zástupcov veľkoobchodu a maloobchodu. Ich členovia spoločne uvádzajú na trh takmer 80 % všetkých zálohovaných obalov a zastupujú viac ako 3 000 obchodných prevádzok.

Dátum vloženia: 10. 2. 2022 15:37
Dátum poslednej aktualizácie: 10. 2. 2022 15:37